Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tak trochu neobvyklé lokální derby Bořetice-Velké Pavlovice. S organizovanou podporou fanoušků...

7. 4. 2011

dsc00432.jpgPsala se neděle 22. srpna roku 2010 a po čtyřiadvaceti letech se proti sobě postavily fotbalové Bořetice a Velké Pavlovice. Jednalo se o nejsledovanější regionální derby na jihu Moravy za posledních pět let. Přímo na stadion si našlo cestu 815 platících diváků, další usedli k internetovému vysílání JmKFS.

Že Bořetice vyhrály 1:0, branku vstřelil Lambert Šmíd z penalty, nehrál se nijak závratný fotbal,... To všichni, kteří čtete tento článek, zcela jistě víte. Ale co se dělo před utkáním? Na to se vám pokusím odpovědět. Jakmile byl znám termín derby Bořetice - Velké Pavlovice, okamžitě dsc00431.jpgjsem si jej zatrhl do kalendáře. Nenavštívit jej a nepřinést původní reportáž, to nepřicházelo v úvahu -  takzvaný "must see football" neboli fotbal, který se "musí vidět". Do Bořetic jsem se chystal s kamarádem autem. Den před utkáním mi ale přišel e-mail od jednoho z fanoušků Velkých Pavlovic. "Pojedeš se zítra podívat na Celtic-Slavoj? Bude to nářez, z Pavlovic nás pojede kopa ráno vlakem." V tu chvíli jsem změnil plány. Chtěl jsem vidět šikující se fanoušky "pouze" na lokální derby. Na jižní Moravě už jsem jich navštívil několik - cimg8255.jpgprakticky ve všech okresech - ale na žádném jsem nezaznamenal výjezd hostujících fandů a také žádnou výraznou hlasivkovou podporu.  

"To je poprvé, co se tahle lokálka drahám vyplatí."

Ve Velkých Pavlovicích to přišlo. Dresy, šály, bubny, vuvuzely. Vlakem se rozhodlo jet asi 30 "vyzbrojených" pavlovických fandů, které při jejich výjezdu natáčela zřejmě místní televize. "To je poprvé, co se tahle cimg8253.jpglokálka drahám vyplatí," pronesl vtipně jeden z nich. Další se mě ptá. "Jak to tipujete?"  "0:0," odpovídám. Kdyby nebyla penalta, můj tip by s největší pravděpodobností vyšel. Ale to jsou jen ty kdyby... Fandili, skandovali, byli dobře naladěni. Přijíždíme na místo a u vlakové zastávky se přidává druhá kamera. Bořetice přivítaly ve svém stánku pavlovické fanoušky vlajkou "Vítejte v pekle". To do zápasu chyběla hodina a na stadionu se rozehrávala hudební skupina, připravovala se tombola a u vstupu se začal tvořit špalír. A dál už to znáte... Byl to prostě vyjímečný zápas. A další nás čeká v neděli 11. dubna, kdy je od 10:15 na programu odveta ve Velkých Pavlovicích.