Jdi na obsah Jdi na menu
 


Před deseti lety se Drnovice těšily na evropský pohár, teď se připravují na I. B třídu

10. 8. 2010

FKDPřesně před deseti lety prožívaly Drnovice obrovskou fotbalovou euforii. Malá víska na Vyškovsku se probojovala do evropských pohárů. Tehdejší Petra obsadila v 1. lize třetí příčku, z čehož resultovala vstupenka do Poháru UEFA. V něm se svěřenci tehdejšího trenéra Karla Večeři - např. Vaniak, Holeňák, Valnoha, Tuma nebo Gomés - probojovali přes předkolo do hlavní soutěže, ve které přivítali německý Mnichov 1860. "Plný dům" sledoval v Drnovicích bezbrankovou remízu, v odvetě pak přišla porážka 0:1 a vyřazení.

V roce 2006 ale v Drnovicích fotbal zanikl úplně. Od účasti v Evropě se klub propadl až do 3. ligy, aby se za dva roky zase vrátil do nejvyšší soutěže. Poté jí kvůli finančním problémům ztratil a ve 2. lize obsadil 14. místo, do další sezony už se ale nepřihlásil, zkrachoval. Po roční odmlce se ve dvoutisícové obci fotbal zase začal hrát. Nikoliv ale první nebo druhá liga. Nový klub, FKD, musel začít ve IV. třídě Vyškovska. Tři sezony, 76 zápasů, 66 vítězství, 384 nastřílených branek a hlavně třikrát 1. místo. To poslední v okresním přeboru, což znamená, že klub si zahraje krajskou I. B třídu. Po deseti letech čeká Drnovice zase fotbalová euforie - ne evropská - krajská.

Předseda Drnovic Daniel Brtníček odpovídá.

V roce 2006 drnovický fotbal skončil. Kdo byl hlavním iniciátorem znovu založení fotbalového oddílu?
Dá se říct, že Olin Jelínek (pozn. trenér Drnovic), Zbyňa Zbořil (pozn. současný trenér Líšně) a já.

Jak složité byly začátky?
Začátky nebyly složité, jenom hodně papírování. Hráči se posháněli sami, o stadion jsme se starat nemuseli, protože jsme byli v nájmu u vyškovské mládeže. Pak už to bylo horší, když Vyškov odešel, všechno zůstalo na nás.

Defakto jste založili nový klub. Hlásíte se ke slavné historii Drnovic?
Samozřejmě. Liga tady byla pěkná, výborné období, jenom škoda toho konce.

Už jste zmiňoval stadion. V jakém je stavu a co obnáší jeho údržba?
Stadion si pronajímáme od správce konkurzní podstaty. Prakticky využíváme jednu tribunu a hrací plochu. Je to složité, máme vysoké faktury za vodu, snižujeme elektřinu, objevoval se vandalismus... Teď v létě jsme dali dohromady závlahu hřiště. Srovnávat hřiště s tribunou v jiných oddílech této soutěže oproti areálu v Drnovicích, to nejde.

Počítali jste, že se za tři roky dostanete ze IV. třídy až do I. B třídy?
Když se nás ptali, kam to chceme dotáhnout, tak jsme vždycky mluvili o I. B třídě. Ale nepočítali jsme, že to půjde tak rychle.

Kam míří současné Drnovice? Je I. B třída stropem?
Určitě. V tuto chvíli, když spolu mluvíme, je I. B třída strop.

Kolik diváků navštěvovalo vaše zápasy v okresních soutěžích?
V průměru asi 250. Záleželo na soupeři, na atraktivní zápasy chodilo 300 diváků, když byla pouť tak i 600. Teď je otázka, kolik jich bude chodit na I. B třídu. Máme ve skupině tři kluby z okresu, ale diváci snad přijdou i na jiné týmy.

A otázka na závěr. Jaké ambice budou mít Drnovice v první sezoně v I. B třídě?
Když to řeknu v obecné rovině, tak chceme hrát fotbal pro lidi a nemít problémy se záchranou. Ne, o konkrétním umístění mluvit nechci. Dobrý by byl klidný střed tabulky.

Soupiska FKD pro I. B třídu
Brankáři: Brtníček Marian, Kollár Ladislav
Obránci: Bula Jan, Farkaš Martin, Fober Martin, Jelínek Pavel, Slezák David
Záložníci: Ignačák Jiří, Jelínek Michal, Kroutilík David, Křap Lukáš, Lecián Miroslav, Pytela Radek
Útočníci: Bébar Martin, Jakeš Martin, Novotný Radomír
Realizační tým
Trenér: Jelínek Oldřich, asistent: Polišenský Vlastimil, vedoucí mužstva: Dvořák Jiří, masér: Matulová Jarmila
Vedení klubu
Předseda: Ing. Daniel Brtníček, 1. místopředseda: Bc. Oldřich Jelínek, 2. místopředseda: Ing. Vlastimil Polišenský, člen: Vítězslav Zbořil, člen: Miroslav Jiříček
Letní změny
Odešli: nikdo
Přišli: Křap (Habrovany), Fober (Vyškov)