Jdi na obsah Jdi na menu
 


Starosta a trenér Kněždubu Libor Grabec: Pro mnohé jsme asi nepochopitelný objev podzimu

23. 11. 2009

Podzimní část I. B třídy skupiny C pohledem trenéra a starosty Kněždubu Libora Grabce.

Který moment z podzimní části Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Neřekl bych, že se jedná o moment, ale rád vzpomínám a mám v paměti 2. poločas
našeho utkání v Bořeticích. Hráli jsme v deseti proti obrovskému tlaku domácích, bránili
vedení nejdříve 2:0 a následně 2:1. Náš golman Hudeček podal fantastický výkon, chytil tak 5 vyložených příležitostí domácích a nakonec jsme si ze hřiště jednoho z adeptů na postup odvezli 3 body. Všichni hráči na hřišti i na střídačce prokázali v tomto zápase soudržnost, bojovnost a vůli se porvat o výsledek. Tento zápas mě utvrdil v tom, že morálka a psychika našich hráčů je na takové úrovni, že mohou se ctí zvládat podobné těžké zápasy.

Čekal jste před sezonou, že Lanžhot bude úplně na špici?
Kdo bude úplně na špici, bylo těžké odhadnout. Ale nemýlil jsem se v tom, že se na čele tabulky bude pohybovat právě Lanžhot, Bořetice a Blatnice.

Naopak Milotice s Lednicí, jenž loni bojovaly o postup, letos paběrkují. To se dá také označit za překvapení?
Ano, Lednici jsem také řadil k těm třem výše uvedeným. Milotice patří také
do horní poloviny tabulky, ale nějak se jim nepovedl začátek soutěže, a pak už
to vždy bývá složitější najít pohodu a herní rytmus.

Druhá sezóna v soutěži bývá nazývána jako sezona pravdy. Ve vašem případě asi příjemná? Loni 33 bodů, letos už v polovině 26...
Samozřejmě, je to příjemné pohybovat se v tabulce v horních patrech. Naším cílem před touto sezónou bylo hrát kolem 6. - 7.místa, bez sestupových starostí. Vydařil se nám však vstup do soutěže, hráči si začali více věřit, že můžou hrát a bodovat i s těmi silnými týmy a od toho se pak odvíjel i narůstající bodový zisk. Rozdíl je také v tom, že loni jsme téměř nebodovali na hřištích soupeřů. Letos jsme již nějáké bodíky přivezli.

Kde je strop Kněždubu? Nikdo to nemůže posoudit lépe než Vy...
Myslím si, že 1. B třída je odpovídající soutěž pro Kněždub. Jak vzhledem k hráčskému kádru, tak i možnostem klubu. Kněždub je letos asi pro mnohé nepochopitelný objev podzimu. Ale mužstvo je vždy mozaika, kterou je potřeba nejdříve složit, aby ukázala obraz. Již asi 3 roky hrajeme téměř se stejným kádrem, který doplňují vlastní odchovanci z dorostu. Letos se nám ještě podařilo vhodně onu mozaiku doplnit o Tomáše Malůše v záloze a Davida Grabce v útoku a obraz Kněžduba je na světě.

Koho tipujete v polovině sezony na postup a koho na sestup?
Jak jsem již uvedl, co se týká postupu vidím to na někoho z tria Lanžhot, Bořetice nebo Blatnice. Také Podivín ještě může míchat s kartami soutěže. Záleží na tom, jaké mají v Podivíně ambice a jak zvládnou jarní utkání s ostatními adepty na postup.
Sestup? Kněždub to snad už nebude! Ale vážně, pokud se nic zásadního v těchto klubech, co se týká kádru, nezmění, tak asi Dubňany a Hlohovec. Záleží také na tom, jestli budou sestupovat jen dva týmy nebo tři. Pak to může být ještě zajímavé, protože by se tím dostaly do potíží další mužstva.

Kdybyste měl jmenovat pět největších osobností podzimní části I. B třídy skupiny C.

Pavel Šustr (Lanžhot)
Vůdčí osobnost, stmelující a usměrňující hru mužstva. Působí na hřišti klidným dojmem a má tak pozitivní vliv i na ostatní hráče ve vypjatých situacích.

Petr Kirchbaum (Bořetice)
Motor a mozek Bořetických. Pokud se mužstvu podaří jej eliminovat, má šanci s tímto mužstvem uspět.

Martin Švestka (Podivín)
Velmi dobrý zakončovatel, silově dobře vybavený, nepříjemný hráč pro bránící protihráče. Klíčový hráč pro podivínskou ofenzívu.

Ondřej Bíla (Hroznová Lhota)
Dlouhodobá opora svého mužstva, neúnavný hecíř a bojovník. V této půlsezóně navíc působí ukázněnějším dojmem, dokázal psychicky ustát mnohdy tvrdou a provokativní hru soupeře vůči své osobě, což jeho nepostradatelnost pro Hroznovou Lhotu jenom násobí.

Jaroslav Flíček (Starý Poddvorov)
Osobnost, zkušenost a jistota v bráně. Dobře usměrňuje hráče před sebou v poli. Bez něj by Poddvorov měl jistě o nějaký bodík méně.

Dalo by se vyjmenovat mnohem více hráčů, kteří stojí za povšimnutí a jsou významnou součástí svých týmů: Mihál (Lanžhot), mladý gólman Chvojka (Blatnice), druhý z bratrů Švestkových (Podivín), David (Vlkoš), u nás by se snad taky někdo našel, a mnozí další.

14 celků I. B třídy skupiny C pohledem Libora Grabce

1. Sokol Lanžhot 13 9 2 2 37 : 13 29
Asi po právu vedoucí mužstvo podzimní tabulky. Disponuje vyrovnaným kádrem ve všech řadách. Za pozornost stojí především jeho ofenzivní síla, rychlou kombinační hrou si vytváří spoustu šancí, za vše hovoří počet vstřelených branek a střelecká potence nejlepšího střelce soutěže Mihála. Mužstvo se dokáže se prosadit i na hřištích soupeřů.

2. Sokol Bořetice 13 8 2 3 28 : 14 26
Ambiciózní tým, kvalitní ve středové a útočné formaci. Proto dokáže soupeře dostat pod tlak. Pokud se jim však nepodaří dlouho vstřelit branku, bývá to z jejich strany nervózní a netrpělivé. Za úrovní hry dopředu trošku pokulhává hra obrany a brankáře. Kvalita hráčů je veliká, kádr je však kvalitativně úzký a pokud někdo klíčový vypadne, není náhrada. Ve hře o postup to může být handicap.

3. Sokol Kněždub 13 8 2 3 19 : 16 26
Překvapení, kterému jsme u nás rádi. Snažíme se hrát především účelný fotbal s hráči, kteří vytvořili dobrý kolektiv. Kolem starých mazáků Kaizara a Romana Grabce se utvořilo mužstvo ve věkovém rozmezí 18 - 25 let, převážně z kmenových hráčů, které postupně zraje a nabývá zkušenosti. Ty nám v minulosti scházeli a právě vyrovnané zápasy jsme pak ztráceli. Letos je tomu jinak. V mnohých zápasech jsme měli i štěstí, ale za to se vůbec nestydíme. Daří se nám na domácím hřišti, které má téměř maximální rozměry, co do velikosti hrací plochy, dokážeme na něm využít prostoru a rychlostních parametrů našich hráčů. Postupové ambice u nás nemáme, a tak jarní část můžeme využít k tomu, aby sbírali v soutěži zkušenosti další naši mladší hráči. Tím samozřejmě nechci říct, že jaro vypustíme. Naopak, chtěli bychom se po dobře rozehraném podzimu udržet do 5. místa a hrát dobrý fotbal.

4. Slavoj Podivín 13 8 1 4 32 : 19 25
Mužstvo stabilně již několik sezón hrající v horních patrech I. B třídy. Celkem stabilizovaný a sehraný kádr s velkou střeleckou potencí (bratři Švestkové, Martečík) i dobrým brankařem. Dokáží bodovat i na hřištích soupeřů. Když jim sedne zápas, pak z toho může být střelnice, jako teď na podzim ve Vlkoši. Pokud si podrží výkonnost na jaře, budou míchat postupovými kartami.

5. FK SaZ Blatnice pod Sv. Antonínkem 13 7 4 2 22 : 16 25
Pro mě zklamání podzimu vzhledem k možnostem klubu a kvalitě kádru. Hráči jsou kvalitní, mužstvo je však nově složeno a možná proto chyběla lehkost v souhře mezi jednotlivými hráči. Hráči Blatnice se také dost trápí v koncovce, což je asi stálo dost bodů. Uvidíme, jak zareagují funkcionáři, a jak se mužstvo připraví na jarní část sezóny. Ztráta 4 bodů na Lanžhot není velká a pro mě jsou stále kandidátem na postup.

6. Družstevník Starý Poddvorov 13 6 3 4 15 : 16 21
Nováček soutěže, který svou pozicí v tabulce i počtem nahraných bodů mnohé překvapil. Po rozpačitém začátku se chytil serií vítězství. Upřednostňuje jednoduchou hru bez velké kombinace ve středu hřiště. Spoustu soubojů řeší silou na úkor fotbalovosti, někdy na  přehnanou snahu a důraz doplácí častými vyloučeními. Moc branek nestřílí, ale v bráně
mají oporu - Flíčka. Střed tabulky si ohlídají.

7. Sokol Hroznová Lhota 13 5 3 5 23 : 20 18
Stabilní účastník I. B, letos s velmi vyrovnanou zápasovou bilancí doma - venku. Opírá se dobrou hru záložní řady v čele s Ondřejem Bílou. Jako slabší se mně jeví hra obranné řady, která stojí a padá s výkonem stopera Schwarzbiera. Do kádru se snaží zařazovat mladé hráče, kteří postupně získávají zkušenosti. Předpokládám, že náš tradiční derby soupeř se bude také pohybovat v klidu ve středu tabulky.

8. Agro Milotice 13 5 3 5 15 : 17 18
Taktéž tradiční účastník I. B. Jeho fanoušci jsou letos jistě rozčarovaní umístěním v tabulce po podzimní části. Milotičtí uskutečnili po loňské sezóně změnu na postu trenéra, Milan Bidmon odešel do Ratíškovic. Se změnou trenéra, na kterého byli hráči dlouhodobě zvyklí, možná došlo i ke změně u zažitých věcí v kabině i na hřišti. Miloticím se také nedařilo moc střelecky, i když hráli dobrý fotbal a mají dobré hráče. Na jaře půjdou jistě výsledkově nahoru.

9. Moravan Lednice 13 4 4 5 17 : 22 16
Pro mě velké zklamání podzimu. Předpokládal jsem i letos boj o čelní příčky. Po loňském boji o postup velký útlum. Nejsem znalý situace v tomto klubu a proto nemohu říci, proč tomu tak je. Taktéž zde došlo k výměně trenéra, nedaří se tolik střelci Fóblovi, možná problémy se zraněními hráčů. Také špatná bilance domácích zápasů nebývala v Lednici zvykem. Uvidíme, jak se zvednou na jaře.

10. FK Mutěnice B 13 4 2 7 22 : 22 14
Specifický tým v soutěži, jeho výsledky jsou závislé na počtu fluktuantů z "A" týmu. Pokud jsou posíleni tak bodují, jindy většinou ne. Předváděná hra potom také vychází ze složení mužstva, které boduje hlavně v domácích utkáních. Předpokládám, že "vinaři" si i z tohoto důvodu na jaře příslušnost v I. B uhájí.

11. Sokol Vlkoš 13 3 3 7 18 : 25 12
Tým, který nepředvádí tak špatné výkony, aby byl na 11. příčce v tabulce. Ale od kvality hráčského kádru, který je ve Vlkoši, by se dalo očekávat více. Především nevyrovnanost výkonů je příčinou toho, že může mít Vlkoš na jaře sestupové starosti. Jeden týden vyhrát 5:1 a druhý týden prohrát 1:7, to by se asi stávat nemělo. A střelec David na všechno asi sám
nestačí.

12. Rakvice 1932 13 3 2 8 12 : 21 11
Nováček soutěže s dobrým zázemím, bodovat dokáže především v domácím prostředí. Mužstvo trápící se v koncovce, o čem světčí nejméně vstřelených branek v soutěži. Uvidíme, jak zvládne jarní los soutěže, kdy doma hostí většinu mužstev čela tabulky a venku moc neboduje. Očekává je boj o setrvání s soutěži.

13. Sokol Hlohovec 13 2 2 9 14 : 34 8
Mužstvo, které již tradičně bojuje o bytí a nebytí s soutěži. Vloni se zachránili zázračně v hodině dvanácté, ale nejsem si jistý, že se jim to podaří i letos. Herně asi nejméně kvalitní mužstvo v soutěži, dle mého názoru i psychicky málo odolné. Limituje je asi i úzký kádr a zastupitelnost hráčů na jednotlivých postech. Ztráta na mužstva v tabulce před nimi není velká, pokud však přes zimní pauzu něco nezmění, asi sestoupí.

14. FK Baník Dubňany 13 2 1 10 13 : 32 7
Mužstvo, které nezastavilo herní propad po sestupu z I. A a stává se i letos horkým kandidátem na sestup a to až do okresního přeboru. Klub, který má velký potenciál v zázemí a tradici kopané. Mužstvo se potýkalo s problémy v zadních řadách, dokáže hrát velkou část utkání vyrovnaně, následně se ale srazí do kolen naivními chybami. Nemá morální sílu na obrat v utkáních, kdy prohrává. Bídná je jeho bodová vizitka ze hřišť soupeřů - nulový zisk. Vedení klubu asi podcenilo úroveň I. B třídy v úvodu soutěže a již se mu nepodařilo zastavit pád do suterénu tabulky. Přes zimu v Dubňanech jistě udělají všechno proto, aby soutěž zachránili. Pokud ne, okresní přebor je nemine a to by byla škoda.