Jdi na obsah Jdi na menu
 


Předseda JmKFS Pavel Blaha: Fotbal na jižní Moravě by měl být na vyšší úrovni

26. 2. 2010

ObrazekOsmého května minulého roku se stal předsedou Jihomoravského krajského fotbalového svazu Pavel Blaha. Pětačtyřicetiletý funkcionář dostal na volební valné hromadě osmašedesát z devětašedesáti možných hlasů...  

V čele jihomoravského fotbalu jste 9 měsíců. Jaký byl ten první třičtvrtě rok?
Pracovní (úsměv). Devět měsíců pracovních, protože byl navolený z 50 %  nový výkonný výbor. Museli jsme stanovit strategický plán, stanovit určité priority, kam chceme fotbal na jižní Moravě posunout a začít pracovat. Toho času zase moc nebylo, protože volby byly v květnu a blížil se závěr ročníku, takže to byly změny za pochodu. Nejdůležitější bylo jmenovat předsedy odborných komisí, popřípadě nechat stávající ve funkcích a navázat plynule na práci, která tady byla.

Vraťme se ještě před samotnou volební valnou hromadu. Kdy vznikla myšlenka, že byste kandidoval a co vás ke kandidatuře vedlo? 
První myšlenka byla asi půl roku před valnou hromadou. Pracoval jsem 10 let v STK, z toho 4 roky jako předseda STK na jižní Moravě. Z této pozice jsem měl dost častý kontakt s kluby a od určitých z nich jsem dostal výzvu, zda bych nekandidoval na post předsedy JmKFS. Postupně se přidávaly další kluby a na základě toho jsem se rozhodl kandidovat. Určitě to nebylo na základě toho, že bych si naráz vzpomněl, že bych chtěl být předsedou. Hlavní podmět šel od klubů krajských soutěží. 

Působil jste v době kandidatury v některém z klubů?
Ne, nepůsobil.

Na valné hromadě jste získal silný mandát. Šedesát osm z šedesáti devíti delegátů bylo pro vaše zvolení. Ten poslední udajně nehlasoval, kvůli vašemu působení v Ratíškovicích...   
V Ratíškovicích pracoval v té době, a stále tam pracuje, jiný Blaha. A to Zdeněk, který tam dělá sekretáře. Věřte mi, že v té době už jsem se do ratíškovického fotbalu vůbec nezapojoval.

S čím jste do funkce předsedy JmKFS šel?
S tím, že fotbal zase posuneme o kousek dál. Bylo to v době, kdy i v rámci jižní Moravy byl fotbal rozpolcený na několik skupinek, z nichž si každá hrála na svém písku. O jednotnosti nemohla být řeč. Mým cílem bylo sjednotit fotbalové hnutí. Tak, aby fotbal byl jednotný, aby táhl společnými silami za stejný provaz.

A povedlo se vám ho za těch 9 měsíců sjednotit?
Myslím si, že dílčí úspěchy jsou. Samořejmě, jsou tam ještě rezervy, ale částečně asi jo.

Co se nepovedlo, co by mohlo být lepší?
Vždycky je co zlepšovat. Myslím si, že výsledkově a kvalitativně by měl být fotbal na jižní Moravě na vyšší úrovni. V 1. lize máme 1. FC Brno, ve 2. lize nemáme nikoho, pak máme pár třetiligových mužstev a pár divizí. A když se podíváme tam, 2 mužstva jsou na chvostu.

Kolik času stojí funkce předsedy Jihomoravského krajského fotbalového svazu?
No, dost. Někteří předsedové krajů mají ordinační hodiny, kdy jsou na svazích. My spíš problémy řešíme operativně se sekretářem. Voláme si tak pětkrát denně, tady na svazu jsem třikrát týdně.

Jak probíhají jednání ve výkonném výboru? Máte právo veta?
Musím říct, že většinou se shodneme, že ani nemusí dojít k hlasování. V určitých věcech k hlasování došlo. A pak je to o demokratickém principu.

Co jste říkal na otevřený dopis Bzence po utkání v Kosticích?
Já jsem mluvil s lidmi ze Bzence, z Kostic, i s nezávislými pozorovateli. Na utkání jsem nebyl, takže nemohu říci, na kolik ho ovlivnil, nebo neovlivnil rozhodčí. Ale otevřený dopis Bzence nebyl zrovna standardní postup.

Nebál jste se, že dopis bude jakýsi precedent, že kluby budou zasílat podobné dopisy každý týden?  
Ne, nebál.

Byla v průběhu podzimní části ještě nějaká kauza podobná té Kostice - Bzenec? 
O žádné jiné nevím.

Jak to vypadá se sloučením Podluží x Lanžhot?
Jednal jsem s představiteli Hrušek (Podluží) i Lanžhota. Pokud mám informace, tak valné hromady klubů si odsohlasily sloučení, které musí nahlásit do 31. března. Podluží pokračuje normálně v krajském přeboru s tím, že si nahlásilo hřiště v Lanžhotě.

A Hodonín? 
Co máme informace, tak Hodonín bude v soutěži pokračovat. Nevím, jestli se nedohodl v Hodoníne s radnicí, ale nahlásil si jako hlavní hřiště umělou trávu v Kyjově.

Jsou hlášeny problémy i v jiných klubech? 
Nejsou, jenom tyto dvě. Jedná se o nejvyšší soutěž a bylo by dost nepříjemné, kdyby někdo nedohrál.

Překvapily vás problémy v Podluží a Hodoníně? 
V krajském přeboru mě to překvapilo. Ale víte dobře, že dneska je špatná doba na shánění financí. Oddíly by se měly zamyslet, když podávají přihlášku do soutěží, aby soutěž dohrály. My pak musíme řešit kontumace a soutěž je znehodnocená. V přihlášce vlastně podepisují něco, kde se zavazují k dohrání soutěže. Takže aby nebyla přihláška jenom cár papírů, měli by nad tím funkcionáři popřemýšlet. Já vím, že třeba za půl roku se může situace změnit, ale i tak.

O ČMFS...

Jaká je spolupráce s předsedou ČMFS Ivanem Haškem? 
Dobrá, velmi dobrá. Je velká výhoda, že Ivan je bývalý fotbalista a pro fotbal v rámci svazu dobře, když ho dělá výborný hráč nebo trenér. Ve spolupráci není žádný problém.

A vaše funkce v ČMFS? 
Každý z výkonného výboru zodpovídá za určitou oblast. Já jsem předseda komise pro regionální fotbal, což sdružuje všechny kraje v republice.

Jaké novinky se chystají? 
Od nového ročníku bychom chtěli v mládežnických soutěžích zavést tzv. střídavé starty, ale s tím bude hnutí seznámeno dopodrobna. Na Plzeňském kraji už je zkouší 7 let. Projednávali jsme je ve výkonném výboru a měly by se zavést ve všech krajích u mládeže.

Jak si máme představit střídavý start ve fotbale? 
Jedná se o přesun mládežníků z nižší soutěže do vyšší. Teď se řeší hostováním, ale kluci ve vyšší soutěži třeba nedostanou příležitost a pak stojí. Takhle budou pořád hráči celků z nižších soutěží a mohou si vyzkoušet na střídavý start vyšší soutěž. V sobotu mohou hrát za svůj mateřský oddíl a v neděli na střídavý start ve vyšší soutěži.   

Čtenář: Co je pravdy na tom, že v budoucnu se uvažuje o uzavření soutěží mladších a starších žáků od divize výše?  
To je návrh, který zpracovává komise mládeže ve spolupráci s technickým ředitelem svazu panem Fitzelem. Tento návrh je ve stádiu diskuze. Není to věc, která by byla definitivně hotová a uzavřená.

Nebude uzavření soutěží degradací "malých" klubů? 
Uzavření se týká sportovních center mládeže. Ve fotbalovém hnutí je možné uzavření soutěží špatně prezentováno. Nejedná se o definitivní uzavření. Pokud vyskočí oddíl, který má dobrý ročník mládežníků, tak dál se dostane, ale musí splňovat určitá kritéria, aby mohl postoupit. Nebude to vyložené stop jako např. v hokejové NHL.

Čtenář: Proč a jaký byl záměr střídat mladší žáky "hokejovým způsobem"? Byl jste se někdy podívat na zápase, který skončil 0:1 a na stopkách jsme naměřili, že poločas se hrál 16 minut čisté hry.
Hokejové střídání jsme nevymysleli my. Takto se to hraje v celé republice, v celé Evropě. Je to kvůli vytíženosti chlapců, aby hráli. Tým přijede na zápas se 17ti hráči, trenér vystřídá 4 a zbytek stojí. Chceme, aby hráli všichni. Navíc od sezony 2011 se v mladších žácích bude hrát 7 + 1 a na polovinu hřiště, hokejové střídání, kluci budou více vytížení.

Čtenář: Co můžete udělat pro zvýšení úrově rozhodčích, kteří řídí žákovské soutěže? Slečny a pánové, kteří pískají naše utkání odpovídají na otázku: Proč nepoužívají karty za hrubé zákroky a nesportovní chování? Takhle malým klukům karty nedávám. Potom hrubost vítězí nad šikovností a technikou. Neumím si představit jakou lekci to davá našim mladým fotbalistům.
Mně se na to těžko odpovídá, já jsem rozhodčí nikdy nebyl. Ale pokud je tam ostrý zákrok, tak by hráči měli dostávat karty, podobně jako v dospělém fotbale. Rozhodčí by si měl zjednat respekt i u mladých kluků, aby nedocházelo k surovým faulům.

O kvalifikaci ME...

Co přinese JmKFS svazu pořádání kvalifikace ME U-17? 
Teď ve fázi přípravy je to hodně práce. Věříme, že se akce podaří a krajský fotbalový svaz bude dobrým partnerem Českomoravskému fotbalovému svazu. Je dobře, že Česká republika dostala pořadatelství této fáze. Já osobně jsem rád, že kvalifikaci pořádáme na jižní Moravě. Určitě nám oproti jiným svazům pomohly lepší klimatické podmínky, blízkost vídeňského letiště, dobré stadiony, kde se na mládežnické celky chodí, nebo vždycky tomu tak bylo.

Vybrali jste Břeclav, Lanžhot, Kyjov a Ratíškovice... 
My jsme dali nástřel stadionů, které si pak objeli lidé z Prahy a rozhodli, kde se bude hrát. Stadiony, které byly vybrány, splňují požadovaná kritéria a navíc jsou ve fotbalových baštách, kde je o fotbal zájem, a kde - věříme - lidi přijdou.

Jaké jsou vrcholy letošního roku?
Hlavní vrcholem je mistrovství světa, bohužel bez nás. My se musíme připravit dobře na začátek kvalifikace. Na jižní Moravě máme kvalifikaci ME 17, které se chceme zhostit tak, abychom se mohli ucházet o další akce. Pak je tady krajský pohár, chystá se regionální pohár, který tady 4 roky nebyl a my hrajeme kvalifikaci se Zlínským krajem. Chystáme novelizaci stránek JmKFS, kde budeme více prezentovat mládež.