Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křenovice slaví osmdesátku

16. 7. 2010

logo2.jpgV sobotu 17. července proběhnou v Křenovicích na Vyškovsku oslavy osmdesátého výročí založení tamního fotbalového oddílu. Historie klubu, jehož A tým hraje v současnosti I. B třídu, se začala psát v roce 1930. "Prvním předsedou byl zvolen Richtr Josef, pokladníkem L. Čermák, jednatelkou H. Jandová, sekretářem kopané Gabriš Jandl. Bylo to současné vedení spolku „Živnostenský dorost“, který nám poskytl prostředky ve výši 1.800,- Kč na pořízení nejnutnějšího vybavení a k zaplacení různých úředních poplatků při schvalování stanov SK Křenovice, jakož i k provedení urychlené registrace hráčů. Po vyřízení těchto formalit se činnost fotbalového oddílu zdárně rozvíjela, hřiště bylo pronajato na pozemku pana Horvátha vedle sokolského stadionu (za Marišlerovým) za roční nájemné 800,- Kč, které byly vybrány od dobrovolných dárců. Otevření nového hřiště a slavnostní první zápas byl sehrán začátkem května 1930 s některým brněnským klubem za výpomoci pěti hráčů z Bučovic (3 bratři Člaňkové, Pink a Blatný). Z domácích hrál Nevoránek Fr., Jandl Gabr., Jedlička Karel, Cenek Miloš, Halouzka Jan, Podaný František, Lattenberg Jeniko a Spáčil Staňa. Do podzimu 1930 byly všechny formality vyřízeny, hráči registrováni a začaly se hrát mistrovské zápasy," popisují založení fotbalového oddílu v Křenovicích klubové stránky www.skkrenovice.cz.

Program oslav v Křenovicích - sobota 17. července
14:00 slavnostní zahájení
14:15 utkání žáku : Křenovice - Slavkov u Brna
15:00 utkání dorostu : Křenovice - Rousínov
16:00 ukázka amerického fotbalu Brno Alligators
16:30 výběr Křenovic - Menšíkova 11 - slavnostní výkop provede herečka Lucie Zedníčková; po utkání vystoupení Miss Angelika - travesti show
18:00 posezení s celebritami + losování tomboly
20:00 taneční zábava se skupinou RIO

Historie fotbalu v Křenovicích (zdroj www.skkrenovice.cz)
1930 - otevření nového hřiště a slavnostní první zápas byl sehrán začátkem května 1930 s některým brněnským klubem za výpomoci pěti hráčů z Bučovic (3 bratři Člaňkové, Pink a Blatný). Z domácích hrál Nevoránek Fr., Jandl Gabr., Jedlička Karel, Cenek Miloš, Halouzka Jan, Podaný František, Lattenberg Jeniko a Spáčil Staňa. Do podzimu 1930 byly všechny formality vyřízeny, hráči registrováni a začaly se hrát mistrovské zápasy.
1931 - do jarní sezóny vstupovali fotbalisté jako samostatný S.K. Křenovice.
1939 - následkem okupace německou armádou dne 15. záři 1939 byla činnost klubu znemožněna a klub nevyvíjel sportovní činnost až do roku 1940.
1940 - dne 28. 12. 1940 konala se ustavující schůze výboru. Po delší přestávce byla projevena chuť k další činnosti za podpory Fr. Blumajera, velkého příznivce SK a funkcionáře obecního zastupitelstva. Všichni přítomní se shodli na tom, aby se ve sportovní činnosti pokračovalo v širším rozsahu, než tomu bylo léta předešlá, poněvadž bylo nebezpečí zastavení činnosti mnohých spolků.
1955 - Podstatné oživení činnosti klubu nastalo opět v r. 1955 za vedení Čeňka Marišlera a Břetě Fuksy.
1962 - postup A mužstva do I. B třídy - následovalo sportovně úspěšné období až do začátku 70. let, kdy došlo ke všeobecnému úpadku, což se projevilo špatnými výsledky, nezájmem hráčů a sestupem do okresního přeboru.
1976-1977 - vítězství v okresním přeboru a postup do I. B třídy. Rozhodujícímu zápasu Křenovice - Drnovice (1:1) přihlíželo 700 diváků!!! Po ročním účinkování však mužstvo sestupuje zpět do okresního přeboru.
8.10. 1977 - zahájena výstavba nových kabin.
1979 - postup žáků pod vedením trenérů Buchlovského a Duše do krajských soutěží.
1980 - sestup A mužstva do III. třídy v důsledku všeobecného úpadku klubu.
1981 - návrat A mužstva do okresního přeboru, znovuobnovení činnosti „B“ mužstva. Dorost vítězí v okresním přeboru a postupuje do krajské soutěže. Byly zkolaudovány a uvedeny do provozu kabiny.
1983 - zahájení činnosti přípravky žáků (J. Konečný).
1990 - porevoluční období se projevilo příchodem nového výboru (Ing. Chudárek) a novými radikálními metodami vedení klubu v důsledku celkového stavu společnosti. V rámci oslav 60. výročí vzniku kopané byl sehrán zápas KŘENOVICE – ZBROJOVKA 78 (1:6, branku Křenovic dával Haluza). 
1992 - 4. místo A mužstva v okresním přeboru, což při reorganizaci soutěží znamenalo postup do I. B třídy JmFŽ, kde mužstvo po mnoho let s menším či větších úspěchem také účinkovalo.
1993 - na Výroční členské schůzi dne 13.2. byl odsouhlasen návrh na vystoupení oddílu kopané z TJ Sokol Křenovice a jeho osamostatnění (následovaly spory s TJ ohledně majetku a financí). Dne 9.9. téhož roku byla MV provedena registrace dobrovolného sdružení občanů pod názvem Sportovní klub ŽS Křenovice – zahájení činnosti samostatného fotbalového klubu.
1995 - na Valné hromadě klubu zvolen nový výbor klubu v čele s Josefem Vosmekem.
1996-1998 - velké úpravy areálu Křenovic.
2002 - vzniká třetí mužstvo Křenovic, staří páni dokázali dát do kupy „C“ mužtvo – Celtic, pochopitelně začínají v nejnižší IV. třídě.
2004 - perlička - v sezóně 2004/05 hrála mužstva Křenovic B a Křenovic C každý jednu skupinu III. třídy (Benfika si hrála svou skupinu B, Celtic hrál vyškovskou skupinu A)
2005 - sestup do okresního přeboru.
2007 - nástup nového vedení klubu v čele s předsedou Petrem Maděrou. Dalšími členy VV byli zvoleni Petr Borovský(místopředseda), Jan Maděra (hospodář), Petr Fuksa (tajemník), Pavel Čáslava ml., Josef Kolesnáč, Jan Rotrekl, Zbyněk Rozkopal a Martin Slezák.
2009 - postup z okresního přeboru do I. B třídy.