Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvoudenní turnaj starších žáků v Ivančicích vyhrálo 1.SC Znojmo, druhý skončil Slovan Brno a třetí Zbýšov

4. 1. 2011

1.SC ZnojmoDvoudenní halový turnaj starších žáků v Ivančicích vyhrálo 1.SC Znojmo, druhý skončil Slovan Brno a třetí Baník Zbýšov. O poháry hrálo na konci minulého roku - 28. a 29. prosince - celkem 12 týmů, které byly první den rozděleny do dvou šestičlenných skupin a bojovaly o nasazení do nedělních osmifinálových skupin. Ty už byly tříčlenné a z každé postoupila dvojice do vyřazovacích bojů. Ze čtvrtfinále prošla do boje o "medaile" čtveřice Znojmo, Vojkovice, Slovan Brno a Zbýšov. V semifinále porazilo Znojmo Vojkovice 4:1 a Slovan Brno Zbýšov 1:0. Ve finále pak zvítězilo Znojmo nad Slovanem Brno 4:0 a turnajem prošlo bez ztráty bodu. Navíc získalo i dvě individuální ocenění: Milan Slavík se stal nejlepším střelcem a Karel Hamrlík byl vyhlášen nejlepším brankářem. Nejlepším hráčem byl vyhlášen Petr Dvořák ze Slovanu Brno.   

Výsledkový servis dvoudenního turnaje v Ivančicích

Sobotní skupiny
Skupina A
Petr Dvořák přebírá cenu pro nejlepšího hráče turnaje1. Znojmo 15 b 17:5
2. Zbýšov 10 b 6:5
3. Svratka Brno 9 b 11:5
4. Kohoutovice 5 b 3:7
5. Vojkovice 2 b 5:10
6. Ivančice B 1 b 1:11

Skupina B
1. Sparta Brno 13 b 11:3
2. Ivančice A 11 b 12:2
3. Slovan Brno 7 b 8:4
4. Velká Bíteš 6 b 4:10
5. Dosta Bystrc 6 b 8:11
6. Jevišovice 0 b 3:16

Nedělní skupiny
Skupina C
Znojmo - Dosta Bystrc 6:1, Dosta Bystrc - Jevišovice  2:0, Znojmo - Jevišovice 8:1
1. Znojmo, 2. Bystrc, 3. Jevišovice

Skupina D
Sparta Brno - Vojkovice 1:2, Vojkovice - FC Ivančice B 1:1, Sparta Brno - FC Ivančice B 4:1
1. Vojkovice, 2. Sparta Brno, 3. Ivančice B

Skupina E
Baník Zbýšov - Slovan Brno 0:1, Slovan Brno - Velká Bíteš 1:0, Baník Zbýšov - Velká Bíteš 3:0
1. Slovan Brno, 2. Zbýšov, 3. Velká Bíteš

Skupina F
FC Ivančice A - Kohoutovice 0:0, Kohoutovice - Svratka Brno 0:1, FC Ivančice A - Svratka Brno 0:0
1. Svratka Brno, 2. Ivančice A, 3. Kohoutovice

Čtvrtfinále
1.SC Znojmo - Sparta Brno 2:0
Dosta Bystrc - Vojkovice 0:3
Slovan Brno - FC Ivančice A na penalty 7:6
Baník Zbýšov - Svratka Brno na penalty 4:3

Semifinále
1.SC Znojmo - Vojkovice 4:1
Slovan Brno - Baník Zbýšov 1:0

O 3. místo
Vojkovice - Baník Zbýšov 0:2

Finále
1.SC Znojmo - Slovan Brno  3:0
 
Konečné pořadí
1. 1. SC Znojmo
2. Slovan Brno
3. Baník Zbýšov
4. SK Vojkovice
5 - 8. Svratka Brno, FC Ivančice "A", Dosta Bystrc, Sparta Brno
9 - 12. Tatran Kohoutovice, FC Velká Bíteš, Jevišovice, FC Ivančice "B"
 
Individuální ocenění
Nejlepší střelec:
Milan Slavík (1. SC Znojmo)
Nejlepší hráč: Petr Dvořák  (Slovan Brno)
Nejlepší brankář: Karel Hamrlík (1. SC Znojmo)

Starší žáci Slovanu Brno obsadili na turnaji v Ivančicích výborné 2. místo

slovan.jpg

 

Pohled příznivce Slovanu Brno Pavla Lišky

Překvapivá finálová účast kluků z FC Slovanu Brno ve finále turnaje a získané stříbro

Trenéři a vedení mládeže Slovanu mělo šťastnou ruku, že zvolilo účast starších žáků na povánočním turnaji v Ivančicích. A také tak zvolilo i účast mladších žáků, ale to je dlouhodobější halová zimní akce. Chtěl bych nejdříve poděkovat ivančickému klubu za pěkné prostředí, příjemnou domáckou atmosféru a dobrou organizaci.

Turnaje se zúčastnilo celkem 12 družstev starších žáků, kteří byli rozděleni do dvou skupin po 6 družstvech. Utkání ve skupinách se hrála první den a podle pořadí ve skupinách, pak bylo stanoveno osmifinále a vyřazovacím systémem pak čtvrtfinále, semifinále a finále, včetně utkání o třetí místo. Tato organizace není špatná, protože každé družstvo, i když třeba skončilo ve skupině až šesté, si druhý den zahraje o postup třeba až do finále. Naši kluci ze Slovanu Brno byli nalosováni do odpolední B skupiny. Za soupeře jsme měli družstva Ivančice A, Sparta Brno, Dosta Bystrc, Jevišovice a Velkou Bíteš. A to vůbec nebyli lehcí soupeři.

Ale vraťme se ke klukům ze Slovanu. Také bych jim rád nejdříve poděkoval za nadstandardní a zejména obětavý, kolektivní výkon všech hráčů. A za spolupráci starších a mladších hráčů družstva. Škoda jen, že někteří nominovaní se pro nemoc, zranění a sváteční období, nemohli turnaje zúčastnit. Takže druhý den turnaje, když Alberta Jelínka se zlomenou rukou v prvním zápase, odvezli do nemocnice, nedalo pak družstvo dohromady ani dvě čtyřky do pole. O to větší ocenění zaslouží obětavost všech zbývajících hráčů. A Albertovi přejme brzké vyléčení a těšíme se na jeho hru v jarních mistrácích.

Podívejme se na naše zápasy z prvního dne. V  zahajovacím zápase s Jevišovicemi, kdy nás dvěmi poměrně brzkými brankami, uklidnil Petr Dvořák a třetí pak ještě přidal Zdeněk Hruška, získalo naše družstvo potřebný klid.  Možná ho však bylo až moc, protože v dalších dvou zápasech a to proti brněnské Spartě a Bystrci, jsme nakonec vždy prohráli o branku. A ty prohrávající branky jsme dostali v obou případech až v závěru utkání. Byla to však zcela vyrovnaná utkání a je škoda mnoha nevyužitých šancí. Zejména Broňa Němeček si za jeho aktivitu zasloužil skórovat. A škoda nedorozumění mezi gólmanem Davidem a obráncem Pepou při výhozu, kdy soupeř získal lacino míč a dal vedoucí branku. Petr později sice srovnává, ale pak je tu ten závěr s vítěznou brankou soupeře. Ve třetím zápase, zase po vedoucí brance soupeře, srovnává Jirka Partl, ale opět je tu nešťastný konec a vítězství soupeře.

Pak nás čekalo ve čtvrtém důležitém utkání ambiciózní domácí družstvo Ivančice “A“. Už jsme nechtěli a nemohli prohrát.  Bylo to rychlé, vyrovnané utkání s mnoha šancemi na obou stranách. Střelci obou družstev měli smůlu, gólmanům se naopak dařilo, takže výsledkem byla nakonec spravedlivá bezbranková remíza. Do posledního utkání s Velkou Bíteší jsme nastupovali s vědomím, že nesmíme prohrát. Důvodem bylo, že bychom na první zápasy museli být v Ivančicích hned ráno a pak by nás čekala několikahodinová pauza.Takže cíl byl výhra. Velká Bíteš má dobré a fyzicky vyspělé družstvo, takže se čekal urputný zápas. Soupeř nám však na začátku docela pomohl, když obránce zahrál na brankové čáře rukou a jasnou penaltu Zdeněk Hruška proměňuje. Pak už se nám hraje klidněji a zvyšujeme na 2 : 0. Ale to není konec. Byl tu zákrok našeho gólmana na unikajícího soupeře zezadu mimo brankoviště a je tu také jasná červená. Do konce zbývají ještě necelé tři minuty. To je šance pro Bíteš. Ale naši kluci Jirka (má návlek brankaře), Petr a Zdeněk s Pepíkem, po získání míče hrají tak, že bítešským za celou zbývající dobu půjčí míč snad jen dvakrát. A navíc ještě chvíli před koncem dává v oslabení Zdeněk Hruška třetí branku. Při této naší hře se z tribuny ozývá potlesk na otevřené scéně, jak by se řeklo na divadle. Myslím, že tato situace klukům zvýšila sebevědomí a připravila je na zápasy druhého dne. Od trenérů sice slyšeli i oprávněné výtky za chyby, ale situace pro zisk nějakého poháru, byla ještě otevřená. Kluci ze Slovanu tedy v “B“ skupině skončili třetí se 7 body a s aktivním skóre 8 : 4. Tuto skupinu suverénně bez prohry a jen s remízou s Ivančicemi “A“  1 : 1, vyhrála Sparta Brno s impozantním skóre 11 : 3.  Druhé pak skončilo družstvo Ivančic “A“ s ještě lepším skórem 12 : 2, rovněž bez prohry a se dvěma remízami.

Druhý den jsme začali hrát osmifinálovou skupinu s druhým ze skupiny “A“, to je s Baníkem Zbýšov, který včera prohrál jen se suverénním SC Znojmo a remizoval s Kohoutovicemi. Toto byl pro nás rozhodující zápas, protože ihned po jeho skončení jsme museli hrát proti odpočaté Velké Bíteši, což nebylo dobré. A zase to bylo vyrovnané a napínavé utkání s kombinacemi na obou stranách. Zdá se však, že naši útočí o něco častěji. No, pak asi v sedmé minutě se po kombinaci dostává k míči Petr Dvořák a nekompromisně z hranice brankoviště dává gól. A jak se později ukázalo, byla to vítězná branka, když ve vyrovnaném utkání už víc nikdo neskóroval.

Smutné pro nás však bylo, že v průběhu zápasu si po kontaktu se soupeřem a pádem na hrací plochu, zlomil ruku v zápěstí náš Albert Jelínek a byl odvezen do dětské nemocnice v Brně. Škoda, protože včera i dnes hrál hodně dobře. A navíc pro zranění kolena ze včerejška, dnes s námi už nepřijel ani Michal Kopecký, takže jsme bohužel neměli do pole ani dvě čtverky hráčů pro střídání. Po několika minutách začal druhý osmifinálový zápas. Oba soupeři se znají už ze včerejška a Bíteš nám prohru bude chtít určitě oplatit a navíc nastupuje odpočatá.

My nesmíme prohrát. Kluci hrají obětavě a kolektivně. Zaskakují při ztrátě míče jeden za druhého. Je to opět vypjaté utkání se šancemi na obou stranách. Zdeněk, Jirka a Petr i Petr Haluza střídavě hrají v obou čtyřkách a stojí je to dost sil, zejména po předchozím utkání. Je to dobré, probíhá poslední minuta a vypadá to na remízu. Osm vteřin před koncem je však u míče Zdeněk Hruška a dává vítězný gól. Je to výborné, kluci postupují do čtvrtfinále z prvního místa.

Čtvrtfinále se hraje už vyřazovacím způsobem. A tady jde už o všechno. Jako vítěze skupiny E, nás čeká druhý ze skupiny F, což jsou znovu Ivančice “A“. Skupinu F vyhrála brněnská Svratka díky tomu, že porazila Kohoutovice 1 : 0 a ostatní zápasy v této skupině skončily 0 : 0. No co říci k zápasu. Oba soupeři se znají ze včerejška, kdy ani jeden nedal branku. Dnes je to opět vyrovnané, živé a zajímavé utkání. Šance se střídají na obou stranách, obě družstva se snaží, ale znovu žádné za celých 18 minut neskóruje. Takže poprvé dnes následuje penaltový rozstřel a to pěti penaltami na každé straně. Zdá se mi to poněkud až nespravedlivé, obě družstva by si totiž zasloužila za předvedenou hru (jak včera, tak i dnes) postoupit do semifinále. Ale systém je stanoven a tak se jde na to. A musím říci, že to byly až velice nervy drásající chvíle. První si staví míč na značku Petr Dvořák ze Slovanu a proměňuje. Ivančický hráč však také. Za Slovan pak proměňují Jirka Partl, Zdeněk Hruška, dále Kubík a Pepík ( nebo to byl Petr Haluza, tady se omlouvám – nejsem si úplně jistý ), ale kluci z Ivančic také všechny penalty proměňují. Takže stav je po této sérii 5 : 5. Což je až s podivem, protože za dva zápasy mezi sebou, ani jedno družstvo nedalo branku. Nyní následují penalty po jedné. První zase Petr Dvořák a proměňuje, soupeř však také. Sedmou penaltu proměňuje Jirka Partl. Našemu gólmanovi Davidu Texlovi teď naznačuje jak trenér Mirek, tak i Peťa Dvořák, aby se tak neohýbal, protože ivančičtí to převážně dávají nahoru.  David zůstává stát a chytá !!! Vítězíme 7 : 6, to je radosti a objímání, kluci jdou do semifinále. Je mi však i dost líto ivančických kluků, protože semifinále by slušelo oběma družstvům. A o dramatičnosti rozstřelu svědčí i to skóre 7 : 6. Penaltový rozstřel byl pak i v dalším čtvrtfinále, kdy Baník Zbýšov zvítězil nad brněnskou Svratkou na penalty 4 : 3.

No a v semifinále nás tedy opět čekal starý známý Baník Zbýšov. Tady už se rozhodovalo o pohárech. Baník doufal, že se mu podaří nám oplatit dopolední porážku 1 : 0, ale dlouho to však vypadalo na další penaltový rozstřel. Přesto, že obě družstva si vypracovávala šance, střely se brankám těsně vyhýbaly, nebo je eliminovala obrana a svůj nemalý podíl na čistých kontech mají i oba brankaři. Ale svůj vliv má už asi i únava. Štěstí se však nakonec přiklonilo na stranu Slovanu, když na začátku poslední minuty dává Slovan vítěznou branku. V této souvislosti musím kluky za Slovanu pochválit za bojovnost a snahu po vítězství až do poslední chvíle, protože to byl již několikátý případ, kdy rozhodli utkání v poslední minutě a dokonce až v posledních vteřinách. Takže kluci si vybojovali finále a dá se říci, že překročili svůj cíl.

Ve finále kluky ze Slovanu Brno čekalo suverénně nejlepší družstvo turnaje a to SC Znojmo. Toto družstvo hraje moravskoslezskou žákovskou ligu a na jejich výkonu je to vidět. Nejvíc na kombinačních schopnostech, individuální míčové technice a takovém tom tahu na branku. A v neposlední řadě i v počtu hráčů, kteří mohli střídat. Tak tato finálová účast byla pro nás odměnou a možností porovnání hry s mužstvem postaveným o několik tříd výš. Nechtěli jsme si udělat ostudu a chvíli jsme hráli vyrovnanou hru. Dokonce jsme si vytvořili ve druhé minutě velkou šanci a je škoda, že křížná střela Zdeňka Hrušky, na kterou brankář nedosáhl, šla o centimetry vedle. Pak platí nedáš, dostaneš a po krásné znojemské kombinaci jsme za minutu inkasovali naopak my. Za další dvě minuty, při znojemském rohu, si náš hráč nešťastně srazil míč do vlastní branky. Ale byla to však  pěkná a nechytatelná trefa, škoda jen, že do špatné branky. Za další dvě minuty náš gólman kapituloval potřetí a v šesté minutě to bylo hrozivých 3:0. Pak se kluci vzpamatovali a obětavě bránili. Ale bylo poznat, že už jsou hodně unavení. Bylo na nich vidět, že se podvědomě rozmýšlí vystartovat, běžet a reagovat rychle. Tři naši hráči Jirka, Petr a Zdenek byli na hřišti téměř 13 minut z 18. To už musí být znát. Ale stejně jsme rádi za tu vybojovanou možnost hrát finále na turnaji a s tak kvalitním družstvem. Ke konci zápasu jsme inkasovali ještě jednou a tak utkání skončilo 4 : 0. Třetí místo nakonec obsadil Baník Zbýšov.

Co říci na závěr ? Kromě poděkování organizátorům z Ivančic rozhodně to, že turnaj vyhrálo skutečně nejlepší družstvo. Kluci ze Znojma se mi líbili jak po herní stránce, tak i po stránce jejich vystupování a slušnému chování v rámci turnaje i mimo hřiště. To je v kontrastu excesem jednoho hráče z Vojkovic, který neunesl vyloučení a kdyby ho spoluhráči silou nedrželi, tak snad mohlo dojít až k inzultaci sudího. Ale to si jen domýšlím. Je štěstí, že má tak dobré, silné a zejména soudné spoluhráče. Doufám, že trenéři Vojkovic si to sami vyřeší, protože jejich kluci jinak hráli dobře. Ale o tom jsem vlastně nechtěl mluvit, jen mne tak “trknul“ rozdíl mezi chováním kluků ze dvou různých družstev.

A zejména bych chtěl moc a moc poděkovat všem klukům ze Slovanu Brno, kteří na turnaji hráli, za předvedený a nadstandardní výkon v průběhu všech zápasů turnaje. Jsem rád, že je nezlomily ty dvě těsné porážky a neproměnění spousty šancí v obou zápasech prvního dne. Jsem rád, že si uvědomovali chyby a postupně se jich zbavovali. Jsem rád že brankař David si hodně zvýšil sebevědomí a ví, že něco dokáže a může růst. Především děkuji všem klukům za kolektivní hru a myšlení, za obětavost a vydání se ze všech sil během zápasů. To bylo skutečně nutné už vzhledem ke vzniklým zraněním. A nešťastně zraněnému Albertovi Jelínkovi přeji, ať se mu zlomená ruka brzy a bez komplikací vyléčí. A také je potřeba poděkovat oběma trenérům Vaškovi Šindelářovi ml. a Mirkovi Partlovi za výborný koučink kluků při zápasech a vůbec za jejich dlouhodobou výchovu hráčů Slovanu v mládežnických kategoriích.
Moc blahopřeji všem klukům, trenérům a vedení mládeže k získání poháru za druhé místo na dobře obsazeném povánočním turnaji v Ivančicích. A současně musím také blahopřát Petrovi Dvořákovi za individuální ocenění, které na turnaji získal. Byl vyhlášen nejlepším hráčem tohoto turnaje. Děkuji ti Petře za tvůj výkon a současně tím děkuji i všem tvým spoluhráčům, bez nichž bys ocenění nedosáhl. Tvořili jste skutečně dobrý tým, což přineslo úspěch. Všichni jsme byli tím oceněním překvapeni a máme z něho skutečně radost. A současně ho však chápeme i jako uznání kolektivní a zodpovědné hry všech kluků z “minidružstva“ Slovanu Brno na turnaji. To nepěkné slovo “minidružstvo“ však vzniklo až po dvojím zraněním a nemocí, což Slovan už nebyl schopen na poslední chvíli vyřešit.

 

Foto: Pavel Liška